A biztosítás a nagy mumus a pénzügyi megoldások palettáján. Majdnem mindenkiben rögtön ellenállást fejt ki, ha ezt a szót meghallja, és „bezárkózik”. Pedig a biztosítás ősibb és pozitívabb, mint az értékpapír és tőzsde, ahol a vagyont áhítják oly sokan megszerezni.
Miért is jött létre a biztosítás? Mit oldottak meg vele kezdetben az emberek? Minden a vagyon kialakulásával kezdődött. A létrejött vagyonokat szerették volna megvédeni a természeti elemektől, fosztogatóktól. Mivel ez mindenkit érintett, kivétel nélkül, aki vagyonnal rendelkezett, kitaláltak valamit, amit ma biztosításnak hívunk. Kereskedők, városok, hasonló dologgal foglalkozó

csoportok összeálltak (veszélyközösség), és kitalálták, hogy mivel a dolgok, amiktől félnek mindig csak néhányukat érintik egyszerre, ha mindannyian egy kisebb összeget rendszeresen betesznek egy közös „kalap”-ba, akkor abból az összegből azt az egy-egy szerencsétlenül jártat (károsult) könnyedén meg tudják menteni (kártalanítani). Modern formájában először a hajózásban használták, utána terjedt át az élet más területeire és alakult ki a ma is ismert struktúrája.
Ma is a vagyon biztosítások képviselik a nagyobb részt a biztosítási piacon. Ennek legelterjedtebb formája a lakás- vagy otthonbiztosítás. Nézzük is meg, hogy miért is kötünk lakásbiztosítást? Ez nagyon egyszerű, ha történik valamilyen kár a házunkkal, vagy lakásunkkal, akkor az ne nekünk legyen költségünk, vagy legalábbis nagyon nagy részt ne a miénk

legyen. A megtakarításunk, ha van (LEGYEN!!), számtalan más dologra szeretnénk felhasználni, nem pont erre, amire ugye van kisösszegű megoldás. Ebben ugye egyetértünk?
Mi is történik itt valójában? Egy kis összegű havidíjért eladjuk a kockázatunkat a Biztosítónak, aki velünk és a velünk hasonlóan gondolkodókból egy veszélyközösséget hoz létre. Pont olyat, mint fentebb írtam, hiszen csak kevesekkel történik baj, így azok könnyedén kártalaníthatók a sokak által összerakott pénzből (sok kicsi, sokra megy). A lényeg, hogy olcsón eladjuk a kockázatunkat. Mindenki jól jár.
A nagy probléma ott van, hogy a többség itt meg is áll (meg a kötelező gépjármű felelősségbiztosításnál, mert ugye az kötelező), pedig nem a ház vagy lakás a lényeg, hanem MI magunk. Ahogy a házzal, úgy velünk is történhetnek váratlan negatív események (pl. tragédia), amikre nem akarunk számítani, de fel tudunk rájuk készülni. Ha bekövetkezik a váratlan velünk, mi lehet a következménye? Ezt azt hiszem nem kell ecsetelni, de hátha mégis. A gyenge idegzetűek a következő bekezdést ugorják át.
Eljöhet az egyik biztos dolog az életünkben, a Halál. Kiesik egy kereset minden egyes halállal, ami hiányozni fog. Hogyan lehet pótolni? Új párt keresünk magunknak. Ez azért nem ilyen egyszerű, így van egy átmeneti idő, ami megoldást követel. Ezt

kieső jövedelmet lehet fedezni a vagyonból, vagy… igen, a biztosításból. Az elsőnek
vannak komoly hátrányai, ami nem csak a jelenünket, de a jövőnket is befolyásolja. A második eset jelentősebb hátrányáról nem tudok, erre még később kitérek. Másik lehetséges következmény, hogy munkaképességünk átmenetileg (pl. műtét, komoly betegség), vagy véglegesen megváltozik (pl. maradandó rokkantság). Hogyan lehet pótolni? Keresünk új párt magunknak... Nem, nem! Nem keresünk új párt magunknak. Hűségesek vagyunk jóban és rosszban. Itt is lehet a vagyonból, vagy… igen, biztosításból. Itt van még egy probléma, hiszen a párcserét kizártuk, így a jövőnk még nem megoldott. Nem biztos, hogy ugyan úgy tudunk visszaállni a jövedelemszerzésre, mint előtte tettük. Itt a vagyon már kevésbé alternatíva (méretétől függ), így itt is csak a biztosítás ad megoldást. Hacsak nincs valakinek egy olyan ismerőse, rokona, aki évekig pénzeli.
Mindezeknek több árnyalata van, de ezek a legmarkánsabbak.
Mi is a célunk valójában? Az, hogy az életszínvonalunk ne csökkenjen bármi is történik, sőt, ha lehet inkább emelkedjen, és egyre jobban éljünk. Mi, és a gyerekeink egyaránt! Hogyan tudjuk megoldani? Dolgozunk, vállalkozunk, szerencsénk van. Ez szuper, de ott a „bármi is történhet”, ezt hogyan veszi ki az egyenletből? Sehogy, de fel tud készülni rá! Hogyan?
Keres valakit, aki több éven át minden költségét, sőt a vágyai, céljai beteljesülését is finanszírozza. Hááááát, szerintem ilyen csak a mesében van. Másik. Felépített már egy olyan vagyont, ami kitermeli a vágyott életszínvonalát. Ezzel már csak egy bökkenő van, a vágyai céljai nem biztos, hogy meg tudnak belőle valósulni, és a vagyont is el lehet veszíteni, ha peche van pont azelőtt, hogy tragédia történik, de utána is. Lényeg, hogy úgy már nem fog tudni élni, mint azelőtt. Itt is ugyan olyan fontos a biztosítás, csak a mérték nagyobb. Van még a „nyerni a lottón”, de ugye ez nem komoly alternatíva?

Én egyetlen dolgot ismerek, és ez a Biztosítás! A biztosítással nem csak az átmeneti időszakot tudja lefedni, de vagyont is tud teremteni, amivel a jövőjét is meg tudja oldani. Ez se hibátlan dolog, de nincs más komoly alternatíva. A lehetőség benne van, a kérdés: Ön mennyire él vele?
Nem szent Grál, de Önnek lehet azt fogja jelenteni!
JELENTKEZZEN! Ismerjük meg egymást, és érje el a segítségemmel, hogy a pénzügyei Önt szolgálják és ne fordítva!